News

Negociatat/ Parlamenti Europian miratoi sot rezolutën për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Parlamenti Evropian  miratoi sot rezolutën për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ku kërkohet hapje e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE,

Nga 578 të pranishëm, 412 eurodeputetë votuan pro rezolutës

Në rezolutënqë u votua sot nga PE thuhet se Komisioni Europian ka rekomandon çeljen e negociatave për Shqiperinë dhe Maqedonine dhe se ndalimi i këtij procesi mund të sjellë destabilitet në rajon.

Nderkohe ne rezolute ceken dhe reformat që kanë ndërmarrë dy vendet, siç eshte reforma në drejtësi në Shqipëri dhe marrëveshja e Prespës mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News