News

Rusia bën gati ùshtrinë/ Skenari si me Krimenë, shteti që mund të pùshtojë

Dhjetëra mijëra kundërshtarë të Presidentit Bjellorusi Aleksandër Lukashenko janë mbledhur në Minsk për të protestuar kundër zgjedhjeve të diskutueshme. “Marshi për Liri” në qendër të kryeqytetit vjen në mes të zemërimit në rritje për pretendime për manipulim të sondazhit dhe dhunës policore në protestat pasuese.

Ndërkohë, në një adresë drejtuar një turme më të vogël prej disa mijëra, Lukashenko shpërtheu ndaj kundërshtarëve të tij duke i konsideruar si “minjtë”. Ai u bëri thirrje mbështetësve të mbrojnë vendin e tyre dhe pavarësinë.

Tubimet rivale po zhvilloheshin pasi Rusia ra dakord të ofronte ndihmë sigurie në rastin e kërcënimeve ushtarake të jashtme për Bjellorusinë. Doli që Lukashenko kishte folur dy herë me Presidentin Vladimir Putin gjatë fundjavës.

Udhëheqësi i Bjellorusisë gjithashtu shprehu shqetësime për ushtrimet ushtarake Nato që po zhvillohen në Poloninë dhe Lituaninë fqinje dhe filloi në një tiradë kundër aleancës ushtarake perëndimore.

Ata të cilat dërguan katër grupe beteje të udhëhequra nga Britania, Kanada, Gjermania dhe Sh.B.A në vendet e Balltikut pas aneksimit të Moskës së Krimesë në Ukrainë – kundërshtuan pretendimet për një ndërtim në rajon. Trazirat në Bjellorusi shpërthyen pasi Lukashenko pretendoi një fitore dërrmuese në zgjedhjet e së dielës së kaluar, rezultati i të cilave u dënua mes akuzave të gjera për manipulim të votave.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotë se Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1994, fitoi 80.1% të votave kundrejt kandidates kryesore të opozitës Svetlana Tikhanovskaya 10.12%. Por zonja Tikhanovskaya këmbëngul se aty ku u llogaritën votat siç duhej, ajo fitoi mbështetje duke filluar nga 60% në 70%.

Buletinet e lajmeve të Televizioneve Ruse janë duke bërë paralele të këqija midis Bjellorusisë 2020 dhe Ukrainës 2014. Revolucioni pro-perëndimor i Ukrainës çoi në dërgimin e Moskës në forcat e saj të operacioneve speciale për të aneksuar Krimesë dhe ndërhyrjen ushtarake ruse në lindje të Ukrainës.

Gjashtë vjet më vonë, a mund të ndërhynte ushtria e Rusisë në Bjellorusi? Në letër, të paktën, një veprim i tillë do të shfaqej kundër-produktiv. Lëvizja e opozitës në Bjellorusi nuk është anti-Rusi / pro-Evropë – është anti-Lukashenko. Nëse Rusia do të dërgonte trupa për të mposhtur liderin Bjellorusi, ajo rrezikon të tjetërsojë popullin Bjellorusi dhe të krijojë ndjenjën anti-Moskë.

E vërtetë, Moska është e vendosur të mbajë Bjellorusinë brenda asaj që e sheh si sferë të ndikimit të Rusisë. Qëllimi përfundimtar i Kremlinit është integrimi më i thellë me fqinjin e tij – një shtet i plotë i bashkimit (me Vladimir Putinin në krye). Akoma mund ta arrijë këtë përmes levave politike.

Kremlini ka një frikë patologjike nga “revolucioni me ngjyra” në pragun e saj. Por Minsk 2020 nuk është Kyiv 2014. Bjellorusia nuk po zgjedh mes Lindjes dhe Perëndimit. Bjellorusët janë të indinjuar nga brutaliteti i forcave të tyre të sigurisë. Aq shumë sa që edhe baza tradicionale e Lukashenko – përfshirë punëtorët e fabrikës shtetërore – po e dezertojnë atë. Raportet e mediave lokale sugjerojnë se rreth 31,000 njerëz morën pjesë në tubimin pro-qeveritar, megjithëse Ministria e Punëve të Brendshme vlerësoi se numri ishte afër 65,000.

Duke folur me përkrahësit, Lukashenko tha se ai nuk i pëlqen tubimet dhe nuk kishte nevojë për dikë që ta mbronte. Ai tha se nuk ishte faji i tij që ai duhej të kërkonte ndihmën e tyre. Duke refuzuar thirrjet për ri-kandidimin e zgjedhjeve presidenciale, ai tha se Bjellorusia do të “vdiste si shtet” nëse kjo do të ndodhte.

“Ju keni ardhur këtu në mënyrë që për herë të parë në një çerek shekull të mbroni vendin tuaj, pavarësinë tuaj, gratë tuaja, motrat dhe fëmijët,” tha ai. Ai shtoi se opozita do të “zvarritej si minjtë nga një vrimë” nëse nuk do të shtypeshin këtë herë. “Ky do të jetë fillimi i përfundimit tuaj – ju do të uleni në gjunjë si në Ukrainë dhe vende të tjera dhe lutuni, Zoti e di kujt.”

Kujtojmë se vetëm 6 vite më parë, në Ukrainë shpërthyen protestat kundër Presidentit pro-rus Janukoviç. Ndërkohë Rusia përfitoi nga një situatë mseri diku e shtyre edhe prej saj që të rkijohej dhe ndërhyri duke pushtuar Krimenë, ndërsa forca paramilitare të mbështetura prej saj kundërshtojnë ende me armë qeverinë aktuale në Ukrainë./Burimi: BBC

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

1 Comment

  1. psikopati i putinint kujton se eshte en vitet 80 diktatori i fundit ne europe me putinin ;;por po i vjen fundi edhe ketij shpresoj te perfundoje si caucesku merci;

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News