News

“Një hap më pranë ilaçit të COVID-19”/ Mjeku shqiptar tregon zbulimin e rëndësishëm në Itali

Kreu i kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza, mjeku Edvin Prifti, është shprehur se më në fund universiteti i “La Sapiences” në Itali është hedhur dritë jeshile në lidhje me ilaçin për kurimin e covid-19.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Prifti shkruan se shkencëtarët kanë zbuluar qe “laktoferrina” mund të jetë çelësi i trajtimit të virusit.

Mjeku i njohur sqaron në postim, se laktoferrina është një proteine që  merret nga nënat, cka tregon se pse femijet jane me imune ndaj semundjes.

Kjo proteinë shkaterron substancat virale dhe nuk lejon ato te bien në kontakt me sistemin imunitar të njeriut.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News