News

I moshuari tregon kurën për koronën: Si e perzume virusin ne vitin 1979, ja çfarë konsumoj unë çdo mëngjes

Diten e shtune te javes qe shkoi pensionisteve iu dha mundesia te dilnin xhiro te shkurter pas nje izolimi te gjate.

Gjate nje interviste ne kryeqytet nje nje prej tyre ka treguar se si kaloi tere keto dite.

Mes te tjerave ai tregoi edhe nje ilac qe ai ka perdorur dhe qe sipas tij duhet ta perdorin t gjithe kunder virusit pasi ai ka thene ai ka kuruar edhe virusin ne 1979.

“Bëj një orë vrap rreth shtëpisë në mëngjes, pastaj lexoj, pastaj ha drekë dhe bëj sërish vrap.
Kam përdorur mjaltë me qumësht, që e ngadalëson mikrobin. Unë kam punuar mësues, dhe më 1979 u përhap virusi dhe një ndër elementët kryesorë për ta luftuar ishte mjalti.
Më ka bërë shumë mirë karantina, se nuk kam përdorur shumë ushqim, kam rënë në peshë. Rama bëri shumë mirë që na dha liri për të dalë.”- tregoi ai

Madje ai ishte mjaft i bindur se kjo situate me masa sigurie u ka bere mire shume te moshuarveqe. Ai u shpreh optimist dhe tha se ky virus do të kalojë, por duhet të kemi kujdes dhe te mos i anashkalojme masat e sigurise.

“E vetmja gjë që e kuroi virusin në Martanesh më 1979 ishte mjalti me qumësht, por mjaltë i mirë. Virusi ka marrë shumë jetë njerëzish edhe në 1950, edhe fëmijë”, tha i moshuari./ballkanweb

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News