News

Rriten rastet në Spanjë dhe Rusi | 75,000 jete te humbura në Evropë: 80% në tre vende. Johnson del nga spitali: “Faleminderit mjekëve, ju kam borxh jetën time” UE gati te nderhyje ne Hungari

75,000 jete te humbura të koronavirusit në Evropë mbeten kontinenti më i prekur nga pandemia. 80% e tyre janë regjistruar në Itali, Spanjë dhe Britaninë e Madhe.

Një goditje e re në rastet edhe në Rusi ku janë raportuar 2,186 infeksione të reja në 24 orët e fundit. Kryeministri britanik Boris Johnson, jashtë kujdesit intensiv në Spitalin St. Thomas në Londër, falënderoi mjekët: “Unë ua kam borxh jetën time”, tha ai.

Gb, Boris Johnson del nga spitali

Kryeministri britanik Boris Johnson u pushua nga spitali, ku u shtrua në spital të dielën e kaluar për koronavirus. Kjo u njoftua nga Downing Street.

Në Rusi, raste të reja arrijnë kulmin, mbi 2,000 të infektuar

Kulmi i rasteve të reja të koronavirusit në Rusi që nga shpërthimi. Agjensia e lajmeve Tass raporton se 2,186 infeksione të reja janë raportuar në 24 orët e kaluara, duke e çuar në 15,770. Numri i viktimave është rritur në 130, me një rritje edhe në 24 orë. Epiqendra është Moska, e cila ka mbi 10,000 raste.

Von der Leyen (BE): i gatshëm për të vepruar ndaj Hungarisë

Komisioni Evropian është i gatshëm të ndërmarrë veprime kundër Hungarisë nëse masat antikoravirus të shpallura nga Kryeministri Viktor Orban tejkalojnë kufijtë e lejuar. Ky është paralajmërimi i nisur nga Presidenti Ursula von der Leyen në një intervistë për gazetën gjermane Bild.

Coronavirus, 75 mijë të vdekur në Evropë

75,000 viktima të koronavirusit janë në Evropë, sipas një llogaritje të bërë nga agjensia France Presse e cila konfirmon se Kontinenti i Vjetër vazhdon të jetë më i prekur nga pandemia. 80% e vdekjeve totale janë regjistruar në Itali, Spanjë dhe Britaninë e Madhe.

Numri i ri i jeteve te humbura në Spanjë: 619

Pas disa ditësh të rënies, viktimat e koronavirusit në Spanjë u rritën përsëri. 619 vdiqën në 24 orët e fundit, 16.972 vdekje totale siç njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Covid-19 raste janë 166,019, 62,000 njerëz të rikuperuar.

Keto jane disa nga lajmet aktuale ne bote. Lajme te tilla do te ndiqni cdo dite nese na ndiqni ne rrjetet sociale ne Fb Lajmi i Dites

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News