News

Rikthehet karantina, qyetetarët e ketij vendi vërshojnë nëpër supermarkete

Jane rikthyer masat e ashpra për të bërë të mundur ndalimin e përhapjes së koronavirusin ne Australi.

Kryeministri Daniel Andrews ditën e sotme në një konferencë për median bëri me dije se do të rikthehen masat në qytetin e Melburnit percjell shqiptari.net

Ai tha se do të ndalohet që qytetarët të dalin nga shtëpia nga ora 20:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit.

Gjatë pjesës tjetër të ditës banorët nuk do t’u lejohet që të largohen më shumë se 5 km nga banesa e tyre, si dhe do të lejohet të dalë vetëm një pjestar i familjes për të bërë blerjet.

Andrew ka bërë me dije se masat e lartëpërmendura do të hyjnë në fuqi menjëherë. Kufizimet e reja do të jenë në fuqi deri më 13 shtator.

“Ne duhet të bëjmë shumë, ne duhet të bëjmë shumë më shumë. Është mënyra e vetme për të mundur këtë virus”, tha kryeministri.

Menjëherë pas lajmit qytetarët kanë vërshuar në supermarkete për të bërë blerjet.

Masat janë rikthyer për shkak se në shtetin australian kohët e fundit është regjistruar një rritje e rasteve me koronavirusi dhe kryesisht në Melburn.

Kujtojmë që deri më tani në Australia 208 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në 17,923.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News