News

Mashtrimi i madh që regjimi kinez i bëri botës, COVID-19 kishte ekzistuar kohë më parë

Një hetim i kryer se fundmi zbuloi se sistemi shëndetësor i Wuhan, ishte tashmë në prag të shembjes disa muaj para se të njihej lloji i ri Sars-Co-2. Fshehja nga regjimi kinez në lidhje me lindjen e një epidemie fillestare në një nga qytetet e saj më të populluara dhe të rritur me industri ishte shumë më e keqe, sipas një hetimi nga një rrjet televiziv amerikan.

NBC News kishte akses në dokumentet konfidenciale që raportojnë se sistemi shëndetësor i Wuhan, epiqendra e pandemisë së coronavirusit, ishte shembur tashmë që nga nëntori i vitit 2019.

Pekini informoi Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) rreth 31 dhjetorit se një lloj i ri i virusit kishte lindur në atë qytet, por gënjeu kur siguroi që ai ishte tashmë nën kontroll dhe pa asnjë mundësi që ajo do të zgjerohej përtej provincës Hubei, në perëndim të Shanghait.

Në të njëjtën komunikim, Pekini kishte deklaruar se rastet e para datojnë nga mesi i muajit të fundit të vitit të kaluar.

NBC News siguroi akses në dokumente sekrete nga agjencitë e inteligjencës amerikane që kishin të dhëna në lidhje me një kolaps në sistemin shëndetësor Wuhan që nga nëntori. Informacioni u erdhi analistëve përmes komunikimeve që përgjuan, por mbi të gjitha me imazhe që treguan një rritje të vazhdueshme të personave në qendrat shëndetësore të atij qyteti.

Ishte gazeta South China Morning Post, përmes një hetimi gazetaresk, ajo që kundërshtoi informacionin zyrtar të regjimit dhe tregoi se data e saktë në të cilën dihej ekzistenca e virusit të ri ishte në të vërtetë 17 nëntori.

Vetëm më 31 dhjetor, një agjenci ndërkombëtare mësoi se një virus i ri po bënte kërdinë në Kinë.

“Ekspertët kinezë po hetojnë një shpërthim të sëmundjes së frymëmarrjes në qytetin qendror të Wuhan që disa i shohin si të lidhur me epideminë SARS të 2002-2003”, thuhet në raportin e Associated Press.

OBSH, e cila dinte për shpërthimin shumë kohë përpara pjesës tjetër të vendeve, lëshoi një deklaratë më 14 janar, në të cilën siguroi pjesën tjetër të administratave, duke siguruar se “nuk ka prova të qarta se ekziston një transmetim nga njeriu tek njeriu”.

Duke marrë parasysh sjelljen e koronavirusit të ri, ka të ngjarë që ajo të ketë lindur edhe para nëntorit. Rasti i parë i konfirmuar dhe studiuar, sipas South China Morning Post ishte në 17 nëntor.

Sidoqoftë, duhen javë që virusi të manifestohet dhe madje mund të kishte qarkulluar në njerëz asimptomatikë për një kohë të gjatë para se të fillonte të përhapet në të gjithë popullsinë e Wuhan.

Sipas informacionit nga gazeta e pavarur kineze, dhe pasi shqyrtoi dokumentacionin konfidencial të regjimit Xi Jinping, ajo gazetë ishte në gjendje të zbulonte se sa shpejt u përhap virusi në ditët e para të tij. Që nga rasti i parë i supozuar më 17 nëntor, numri është rritur në mënyrë eksponenciale midis atyre të infektuar me simptoma. Deri në 15 dhjetor, numri i përgjithshëm i personave me coronavirus ishte 27. Dhe deri në fund të vitit 2019, numri i të infektuarve ishte 266. Më 1 janar, numri u rrit në 381, sipas të dhënave zyrtare, të cilat gjithnjë e më shumë vihen në dyshim.

Viktimat e para të fshehjes nga Pekini ishin vetë kinezët, të cilët nuk ishin në gjendje të merrnin informacionin e nevojshëm për të mbrojtur jetën e tyre. Vetëm në 23 janar, gati tre muaj pasi dolën rastet e para, regjimi qendror urdhëroi izolimin absolut të Wuhan dhe karantinës së tij. Ishte vonë, virusi kishte filluar të përhapet në pjesën tjetër të planetit, shkruan Telegrafi.

Por gënjeshtrat e qeverisë të udhëhequra nga Xi Jinping vazhdojnë. Raportet e fundit raportuan se Kina kishte ulur me sukses kurbën e infeksionit. Sidoqoftë, media japoneze zbuloi të vërtetën prapa asaj arritje të pretenduar: Provat ishin ndërprerë në çështjet e dyshuara.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News