News

“Kinezët prodhuan virusin në laborator që në 2015”, del dokomenti qe po i cmend te gjithe, mediat italiane e denoncuan para 5 vitesh

Bota e gjitha kohët e fundit është nën “ethet”, e koronavirusit që deri më tani ka shënuar mijëra vitkima dhe mijëra të prekur.  Në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së COVID 19 shumë shtete tashmë kanë kufizuar levizjen e lirë të qytetarëve të saj dhe shumë vende të tjera kanë vendosur në karantinë zona të caktuara.

Përveç numri rekord  të viktimave si pasojë e përhapjes së koronavirusit janë shkaktuar dëme ekonomike. Ndërkohë vendi më i goditur nga kjo pandemi është Italia që është dhe vendi i parë në botë deri më tani për jetët e humbura si pasojë e koronavirust, me mbi 6 mijë viktima.

Media shtetërore italiane krijimin e virusit nga studiuesit kinezë e kanë denoncuar që prej 5 vitesh. Gazetarët italianë në një kronikë të emisionit shkencor “Leonardo” në Rai 3, që mban datën e 16 nëntorit të vitit 2015 e kanë cilësuar koronavirusin e sotëm si SuperVirusi.

Në kronikën TGR Leonardo në nëntor 2015, ku dikush ka ironizuar këto kohë në lidhje me lakuriqët kinezë si përgjegjës për Covid19, të tjerët kanë bërtitur për komplotin e verdhë kundër Perëndimit. Polemika e fundit të shkurtit pas botimit të një artikulli në revistën Nature Medicine u zhduk brenda disa orësh. Tashmë një tjetër “provë”, ka dalë në dritë duke bërë të mundur ndjerrjen në pah të shumë detajeve të tjera.  Lajmi po shpërndahet me shpejtësi dhe po i jep përgjigje: krijimi në laborator nga disa shkencëtarë kinezë të një substanceje të aftë të ndikojnë drejtpërdrejt në qelizat e mushkërive njerëzore.

Gjyshi i koronavirusit përgjegjës për pandeminë që solli botën në gjunjë? Është pyetja që bëhet në këtë kronikë.

Këtë e dëshmon një raport i saktë nga Leonardo TGR, transmetimi i lajmeve të famshme shkencore të Rai3, të 16 nëntorit 2015. Pas lajmit për kthimin e ujit në Messina, arrin bomba.

“Disa shkencëtarë në Kinë krijuan një mbikëqyrje pulmonare vetëm për qëllime studimi. Por, a ja vlen të rrezikosh kaq shumë për kërkime? ”. Dhe poshtë renditet një lumë i tërë pyetjesh.

Ky është shartimi i një proteine ​​të marrë nga virusi i një lloji specifik të lakuriqeve në virusin Sars të marra nga minj. “Tani për tani, proteina e re mbetet e kufizuar në laboratorë. Mbi të gjitha – vazhdon raporti – është miti i vjetër i Ikarus që del përsëri. Sa larg mund të shkojë hulumtimi? ” Tgr Leonardo dëshmon debatin e 5 viteve më parë të kufizuar në rrethet e komunitetit shkencor. Ndërsa hulumtimi ndërkombëtar i përshkruar në Mjekësinë e Natyrës, gjithashtu i datës nëntor 2015, “rrëfen”. Pesë vjet më parë, në laborator, Kina krijoi një mbikëqyrje të re të aftë për të prekur mushkëritë e njeriut.

Gjithashtu videon e denoncimin nga emision italian “Leonardo” në vitin 2015 ku thuhet se shkencëtarët kinezë po prodhonin në laboratorë një virus të rrezikshëm ka publikuar në rrjetin e tij social edhe ish-zëvendës kryeministri dhe ish-ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini./abcnews.al

Burimi:https://www.secoloditalia.it/2020/03/servizio-choc-del-tgr-leonardo-16-novembre-2015-la-cina-crea-in-laboratorio-un-supervirus-che-attacca-i-polmoni-video/

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in:News